Fachowcy360.pl

Wszyscy fachowcy w jednym miejscu

lampy
Dom i wnętrze

LED czy HPS – jakie lampy wybrać do uprawy?

Kwestia tego, czy lepsza jest lampa LED czy HPS istnieje od czasu pojawienia się na rynku światła LED do uprawy. Chociaż światła LED do uprawy z pewnością mocno się zmieniły, od pierwszych wersji pojawiających się względem tego zastosowania, to czy są już na tyle dobre, aby móc konkurować z lampą HPS?

Jeśli zajrzysz na jakiekolwiek forum online, znajdziesz hodowców zastanawiających się, czy lepiej postawić na oświetlenie LED, czy być wiernym lampie HPS. Gdybyś sprawdził te same fora kilka lat temu, lampa HPS byłaby zdecydowanym zwycięzcą debaty. Jednak w ciągu ostatnich kilku lat technologia światła LED do uprawy wzrosła skokowo, stąd trzeba spojrzeć na to porównanie raz jeszcze.

Czym wyróżnia się lampa HPS na tle innych?

Tego rodzaju lampy zostały wynalezione już dawno, bo około 1970 roku, jako alternatywa dla popularnego wówczas niskociśnieniowego oświetlenia ulicznego. Niedługo po wynalezieniu lampy HPS, niektórzy sprytni ludzie zdali sobie sprawę, że te światła świetnie sprawdzają się przy uprawie roślin. Od tego momentu lampa HPS była bezkonkurencyjna, jeśli chodzi o oświetlenie do uprawy w pomieszczeniach. Nic więc dziwnego, że te samy lampy są nadal intensywnie używane w pomieszczeniach do uprawy i komercyjnych uprawach, z tymże teraz istnieje również wiele alternatyw dla uprawy, jak diody LED, czy magnetyczne lampy indukcyjne. Choć nowe opcje są kuszące, wielu znawców tematów powie bez cienia wątpliwości, byś trzymał się właśnie lampy HPS, bo mimo pozornie staromodnej technologii wciąż ma wiele do zaoferowania!

Lampy HPS są bardziej znormalizowane wśród producentów, co nieco ułatwia porównywanie. Konfiguracje świateł HPS niosą też tańszy początkowy koszt. Przede wszystkim jednak HPS zapewniają ogromną ilość surowego światła, dzięki czemu mogą zapewniać tak wspaniałe plony, szczególnie podczas pracy z bardzo dużymi roślinami.

Co z LED w porównaniu do lampy HPS?

Dzisiejsze najlepsze lampy LED do uprawy mogą konkurować z tym, co potrafi lampa HPS, która zużywa prawie dwukrotnie więcej mocy, co daje ogromne oszczędności na rachunku za prąd. Światła LED do uprawy są znacznie chłodniejsze niż to, co zyskuje się z lampą HPS, co daje oczywiste korzyści. Jednostki oświetleniowe LED są łatwiejsze w obsłudze w ciasnych przestrzeniach. Można je również umieszczać bliżej roślin w ograniczonych obszarach z bardzo niewielkim ryzykiem uszkodzenia cieplnego.

Reasumując, zarówno od lampy do uprawy LED, jak i lampy HPS można oczekiwać zdolności do wytwarzania dużych plonów, a obie mają przewagę nad innymi. Jeśli początkowy koszt nie jest problemem, odpowiedź na to, która z nich jest lepsza, sprowadza się do innych głównych czynników przyczyniających się do wzrostu, jak wielkość czy warunki uprawy.