Fachowcy360.pl

Wszyscy fachowcy w jednym miejscu

Biznes

Szelki do prac na wysokościach gwarancją bezpieczeństwa

Odpowiedni sprzęt może uchronić pracownika przed niebezpiecznym wypadkiem. Szelki do prac na wysokościach mają zastosowanie w przemyśle, stolarce, elektryce, na budowie oraz w konserwacji urządzeń. Mogą asekurować robotnika pracującego przy słupie wysokiego napięcia, na rusztowaniu lub w innym miejscu wymagającym pracy na wysokości kilku, kilkunastu lub kilkudziesięciu metrów nad ziemią.

Uprząż robotnicza powinna być specjalnie zaprojektowana, by chronić przed upadkiem i maksymalnie zmniejszyć ryzyko związane z przebywaniem na wysokościach i wykonywaniem takich prac. Zestawy bezpieczeństwa są dostępne w różnych wariantach – tak, aby każda branża mogła zaopatrzyć się w adekwatny sprzęt.

Zestaw asekuracyjny do prac na rusztowaniach

Linki i szelki do prac na wysokościach to tylko część oprzyrządowania. Zestaw asekuracyjny obejmuje szelki, amortyzator bezpieczeństwa, linkę i zatrzaśniki stalowe, zwykle zapakowane w worek lub skrzynkę transportową, umożliwiającą łatwe i zorganizowane przenoszenie sprzętu. Dostępne są też zestawy z urządzeniem samozaciskowym z mikroamortyzatorem.

Szelki do prac na wysokościach, takie jak https://efektbhp.pl/pol_m_OCHRONA-PRZED-UPADKIEM_SZELKI-BEZPIECZENSTWA-160.html mogą być wyposażone w tylni punkt zaczepowy (klamrę zaczepową) lub zarówno tylni jak i przedni. Pasy udowe, barkowe i piersiowe powinny być regulowane, by zapewnić maksimum bezpieczeństwa w efektywnej asekuracji. Szelki są też dopasowywane według rozmiarów, więc każdy pracownik może być indywidualnie chroniony.

Zestaw asekuracyjny do prac na dachu stromym

Do pracy na dachu stosuje się dodatkowe udogodnienia i usprawnienia. Zaczepy linkowe i urządzenia, które ułatwiają nadawanie pozycji przy pracy, dbają o bezpieczeństwo w wyjątkowych warunkach. Takie sprzęty umożliwiają robotnikowi pracę w podparciu i jeszcze lepiej chronią przed upadkiem z wysokości.

Wybór szelek do prac na wysokościach

Warto postawić na producenta, który spełnia wymagania dotyczące bezpieczeństwa. Okres żywotności produktu powinien być co najmniej kilkuletni i obejmować zakup gwarancją. Takie szelki mają być przeznaczone do intensywnego użytkowania roboczego i zapewniać najwyższą ochronę. Istotna jest technika wykonania, łatwość użytkowania (np. odpisania i zapinania dodatkowych elementów) oraz antykorozyjny system stali, z której wykonano metalowe części sprzętu. Warto sprawdzić, czy produkt był poddawany testom obciążającym. Można również zasięgnąć pomocy u doświadczonych firm, które od wielu lat zajmują się pracą wysokościową – taka pomoc przy wyborze szelek do prac na wysokościach może okazać się nieoceniona.