Strona główna
Technologia
Tutaj jesteś

Etui z tworzywa TPU czy poliwęglanu?

16 stycznia 2020

Na rynku akcesoriów GSM znajdziemy wiele rodzajów pokrowców wyprodukowanych z różnych materiałów. Największą popularnością cieszą się ich dwa podstawowe typy. Są to elastyczne etui na telefon wykonane z tworzywa TPU, które dość często w mylny sposób nazywa się pokrowcami sylikonowymi oraz twarde nakładki z poliwęglanu. Czym różnią się od siebie te materiały? Który z nich sprawdzi się lepiej, gdy zależy nam na skutecznej ochronie telefonu przed uszkodzeniami mechanicznymi?

Tworzywo TPU – co to takiego?

Termoplastyczny poliuretan to materiał syntetyczny o właściwościach zbliżonych do gumy i sylikonu, charakteryzujący się dużą elastycznością i trwałością, odporny na uszkodzenia mechaniczne, niskie i wysokie temperatury, a przez to idealny do produkcji pokrowców na telefony. Współcześnie znajduje on szerokie zastosowanie w produkcji nakładek, różnego rodzaju osłon i dodatkowych obudów dedykowanych smartfonom praktycznie wszystkich marek i serii. Jego amortyzujące właściwości pomagają chronić delikatną elektronikę przed jej przypadkowym uszkodzeniem. Elastyczne etui na telefon pozwala zminimalizować ryzyko uszkodzenia urządzenia, gdy przez przypadek uderzymy nim o twardą powierzchnię, na przykład wtedy, gdy telefon wyślizgnie się nam z dłoni.

Poliwęglan – co go wyróżnia?

To termoplastyczne i amorficzne tworzywo sztuczne charakteryzujące się bardzo dobrymi właściwościami mechanicznymi, dużą udarnością i przezroczystością. W odróżnieniu od elastycznego tworzywa TPU poliwęglan jest znacznie twardszy. Obudowy na telefon wykonane z tego materiału nie zapewniają tak dobrych właściwości amortyzujących, jak nakładki z TPU, ale mogą być od nich znacznie cieńsze. Są doskonałym wyborem, jeśli chcemy zabezpieczyć smartfon przed ryzykiem jego przypadkowego zarysowania i jednocześnie zależy nam na nadaniu urządzeniu bardziej eleganckiego wyglądu. Etui na telefon z poliwęglanu jest niezwykle wytrzymałe i nie powinno ulec uszkodzeniu, nawet jeśli telefon wypadnie nam z dłoni – niestety taki upadek może skończyć się źle dla samego urządzenia. Dlatego producenci pokrowców oferują również ich specjalne wersje pancerne. W takich etui łączy się twardą skorupę poliwęglanową z amortyzującym wstrząsy tworzywem TPU.

Niezależnie od tego, na jaki rodzaj etui do telefonu się zdecydujesz, każda forma dodatkowego zabezpieczenia delikatnego sprzętu może okazać się niezwykle cenna. Dzięki dopasowanemu etui zminimalizujesz ryzyko zabrudzenia i porysowania smartfona, a do pewnego stopnia również jego poważniejszego uszkodzenia, gdy ten przez przypadek wyślizgnie się z dłoni i uderzy o twardą nawierzchnię.

Redakcja Fachowcy360

Redakcja Fachowcy 360 to zespół wybitnych ekspertów z różnych dziedzin, z pasją do dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasza redakcja składa się z profesjonalistów o wieloletnim doświadczeniu w obszarach zdrowia, projektowania wnętrz, motoryzacji, biznesu, rozrywki i technologii.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

czynnik chłodniczy
elektrozawór
magnesy meble

Jesteś zainteresowany reklamą?

magnesy meble