Strona główna
Technologia
Tutaj jesteś

W jaki sposób dokonać wyboru elektrozaworu?

31 maja 2021 elektrozawór

Nie da się ukryć, że w dzisiejszych czasach elektrozawory cieszą się coraz większą popularnością. Mogą one się od siebie różnić nie tylko rozmiarem, ale także szczegółowymi parametrami technicznymi. Czym dokładnie jest elektrozawór? Na co zwrócić uwagę wybierając elektrozawór? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników. 

Elektrozawór – co to jest?

Zanim rozpoczniemy jakiekolwiek rozważania na temat elektrozaworu, warto w pierwszej kolejności zastanowić się nad tym, czym on tak właściwie jest. Otóż elektrozawór to dość prosty zawór, który wyróżnia się tym, że jest sterowany za pomocą prądu elektrycznego. Ze względu na swoje nietypowe właściwości, zawory elektromagnetyczne dość często stosowane są w przypadku automatyki przemysłowej lub w motoryzacji. Nie możemy jednak zapominać o tym, że są to tylko niektóre z zastosowań. Elektrozawór posiada wiele zalet, o których z pewnością warto wspomnieć. Przede wszystkim przepływ płynów i gazów odbywa się w sposób bardzo efektywny i sprawny. Wysokiej jakości wyroby są w stanie działać w prawidłowy sposób przez bardzo długi okres czasu. 

Na co zwrócić uwagę wybierając elektrozawór?

Wybór elektrozaworu nie należy do najłatwiejszych, bowiem na rynku znaleźć można wiele różnych egzemplarzy, które na pierwszy rzut oka różnią się co najwyżej ceną. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że dobór odpowiedniego zaworu jest możliwy, o ile ustalimy kilka ważnych danych. W pierwszej kolejności należy zastanowić się nad rodzajem medium, które będzie przepływać przez zawór. Jeśli jest to agresywny czynnik roboczy (najczęściej chemikalia), wówczas koniecznie musimy znać także agresywność. Na podstawie tych informacji jesteśmy w stanie dobrać prawidłowy materiał korpusu zaworu, a także jego uszczelnienie. W przypadku złego doboru musimy liczyć się z tym, że element będzie nieszczelny, co bezpośrednio prowadzi do szybszego zużycia i do częstszych uszkodzeń. Nie bez znaczenia jest również dobór odpowiedniego przyłącza. Należy to dopasować do pozostałych elementów instalacji, ewentualnie dobrać na podstawie współczynnika Kv. Jakie jeszcze parametry mogą mieć znaczenie podczas wyboru elektrozaworu? Godna uwagi jest temperatura medium, temperatura otoczenia, typ zaworu (bezpośredni lub pośredni), rodzaj uszczelnienia, klasa ochrony cewki, szybkość przepływu medium, a także ciśnienie medium. Na tej podstawie możliwe jest podjęcie ostatecznej decyzji. 

Redakcja Fachowcy360

Redakcja Fachowcy 360 to zespół wybitnych ekspertów z różnych dziedzin, z pasją do dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasza redakcja składa się z profesjonalistów o wieloletnim doświadczeniu w obszarach zdrowia, projektowania wnętrz, motoryzacji, biznesu, rozrywki i technologii.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

czynnik chłodniczy
elektrozawór
magnesy meble

Jesteś zainteresowany reklamą?

magnesy meble