Fachowcy360.pl

Wszyscy fachowcy w jednym miejscu

Motoryzacja

Jak wyprać tapicerkę samochodową w domu

Wielu właścicieli aut nie wie, jak wyprać tapicerkę samochodową w domu. Zlecanie tej czynności profesjonalistom jest oczywiście prostsze, jednak często zwyczajnie niepotrzebne lub nieopłacalne. Zamiast płacić za usługę, można samodzielnie zadbać o czystość swego pojazdu. Warto pamiętać, że tapicerka samochodowa często może ulegać zabrudzeniom, zwłaszcza gdy z auta korzysta wiele osób. Plamy, zacieki, przetarcia od ubrań i butów, kurz, sierść, okruchy, różnorodne zapachy – wszystko to sprawia, że pojazd przestaje być estetyczny i trzeba jak najszybciej wyeliminować z niego nieczystości. Poza tym brak zachowania zasad higieny powoduje, że tapicerka może szybciej się niszczyć i tracić barwę.

Jak wyprać tapicerkę samochodową w domu?

Jak wyprać tapicerkę samochodową w domuJak wyprać tapicerkę samochodową w domu? Wbrew pozorom nie musi być to trudne, jednak trzeba dobrać środek odpowiednio do rodzaju zabrudzenia. Na pewno należy najpierw dokładnie odkurzyć pojazd, by pozbyć się pyłków, kurzu czy sierści. Do prania tapicerki najlepiej przystąpić w momencie, gdy na zewnątrz utrzymuje się dość wysoka temperatura powietrza. Wówczas wszystko znacznie szybciej przeschnie i pozwoli na korzystanie z pojazdu. Jeśli chodzi o sposoby domowe, można zastosować kilka sprawdzonych trików. Przykładem jest tu użycie wody z mydłem i octem, soku z cytryny, a nawet proszku do pieczenia czy talku.

Jeśli zastanawiamy się, jak wyprać tapicerkę samochodową w domu, trzeba uwzględnić rodzaj zabrudzenia. W przypadku plam z owoców przydatna może okazać się sól, którą należy posypać plamę, a następnie usunąć ją i całość zmyć wodą. Jeśli nieczystość jest już zaschnięta, wówczas zaleca się użyć mieszankę 1:1 z wody i gliceryny, ewentualnie sprawdzić się może również cytrynowy sok lub alkohol. Ślady po napojach, np. kawie, soku czy mleku, lepiej usuwać przy pomocy octu, szarego mydła i ciepłej wody. Wszystko to trzeba umyć ścierką lub gąbką o odpowiedniej twardości. Z kolei pranie tłuszczu z tapicerki może udać się, jeżeli zastosujemy nie tylko wodę z mydłem, ale posypiemy najpierw talkiem. Wielu osobom sprawdził się do tego celu także olejek z eukaliptusa.

Jak poradzić sobie z silnymi zabrudzeniami?

A jak wyprać tapicerkę samochodową w domu, jeśli widoczne są na niej ślady po smarze, powstałe np. w czasie wizyty u mechanika? W takim wypadku można najpierw polać brud sporą ilością płynu do mycia naczyń, a następnie czyścić całość gąbką w taki sposób, by nie rozetrzeć smaru dookoła. Na koniec całość trzeba usunąć ścierką nasączoną wodą.

Oczywiście zawsze warto też wyposażyć się w specjalne preparaty. Jeśli nie wiemy, jak wyprać tapicerkę samochodową w domu, na pewno któryś z tego typu środków może być wybawieniem. Zwykle są to produkty w sprayu, piance czy płynie. Stosując je, należy postępować według załączonej instrukcji. Zwykle wystarczy polać czy spryskać nimi tapicerkę w miejscu zabrudzenia, a następnie wyprać i osuszyć.