Fachowcy360.pl

Wszyscy fachowcy w jednym miejscu

Dom

Maty akustyczne dla domowego studio nagrań – profesjonalizm w domowych warunkach

Nie masz środków, by regularnie korzystać z profesjonalnych studiów nagraniowych? W takim razie możesz samodzielnie spróbować swoje miejsce prób i nagrań – niezależnie, czy chodzi o instrumenty, czy wokal. Oczywiście w pierwszym przypadku potrzebujemy dużo więcej przestrzeni i sprzętu, do którego zaliczyć można między innymi mikser i mikrofony kierunkowe. W drugim jednak wystarczy niewielki wydzielony obszar i maty akustyczne, które dostępne są między innymi w ofercie sklepu Bitmat.

Czy to znaczy, że dla instrumentów nie potrzebujemy kabiny nagraniowej z wygłuszonymi ścianami. Otóż nic bardziej mylnego. W końcu chodzi tutaj o pogłos, który jest niepożądany na etapie realizacji nagrania. Maty akustyczne o jednolitej strukturze jednak powinny sobie poradzić. W przypadku rejestrowania głosu, pianki akustyczne z dużą ilością wypustek lub piramidek są dosłownie obowiązkowym wyposażeniem. Jak zatem poradzić sobie z tym w mieszkaniu? Sprawdź i poznaj szczegóły.

Panele akustyczne i maty

Maty akustyczne w większości przypadków służą nie tylko do wyciszania pomieszczeń, ale również aut, czy urządzeń. Panele akustyczne to już nieco inna konstrukcja, która jest o wiele grubsza. Teoretycznie obydwa produkty wykonane są z takiego samego materiału, lecz w praktyce ich konstrukcja uniemożliwia lub ogranicza opcję stosowania zamiennego. Maty akustyczne można jednak wybrać do wyciszenia ścian, lecz w kabinach nagraniowych poradzą sobie raczej słabo. Chociaż chłoną dźwięk do pewnego stopnia, to przy okazji nie rozwijają go. Chcesz przekonać się, jak dużą różnicę robi kształt i wykończenie paneli? W takim razie spróbuj zamontować je chociaż na jednej ścianie i zobacz, że różnica w jakości nagrania będzie zauważalna. Na szczęście w sklepie https://www.bitmat.pl/ znajdziesz zarówno jedne, jak i drugie propozycje.

Zadbaj o kabinę nagraniową, lecz nie zapomnij o stanowisku realizatora

Chociaż w wielu przypadkach, gdy staramy się stworzyć domowe studio, nie marzymy nawet o kabinie nagraniowej, musimy znaleźć miejsce, które wydzielimy do nagrywania. Zazwyczaj oklejamy kąt między ścianami pianką lub matą akustyczną i osoba rejestrująca wokal, odwrócona jest ona do nas tyłem. W takim wypadku dźwięk wokalu jest odpowiedni, lecz niewygłuszone stanowisko realizatora, może być słyszalne. Warto zatem zadbać również o nie, wykorzystując panele nad naszym sprzętem i po bokach.