Strona główna
Dom
Tutaj jesteś

Zbiornik na deszczówkę – betonowy czy plastikowy?

8 kwietnia 2021 Zbiornik na deszczówkę

Gromadzenie wody deszczowej to sposób na ekologiczne życie, a zarazem wprowadzenie oszczędności w domowym budżecie. W poniższym artykule podpowiemy, jak wybrać odpowiedni zbiornik oraz z jakiego materiału powinien być wykonany.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze zbiornika na deszczówkę?

Wszystko powinno być uzależnione od tego, ile wody opadowej zbierane będzie przez system orynnowania, a takie jakie warunki gruntowo-wodne panują na działce. Cena zbiornika na deszczówkę uzależniona jest zazwyczaj od jego wielkości i rodzaju. Do najtańszych należą te naziemne, które cechują się niewielką pojemnością. Ważne, by były wyposażone w pokrywę zabezpieczającą przed zabrudzeniem wody.

Droższą opcją są zbiorniki podziemne z systemem filtrowania wody. Cechują się o wiele większą pojemnością, a dodatkowo mają modułową formę, dzięki czemu można je ze sobą łączyć. Warto jednak pamiętać, by zbiornik nie był wykonany z metalu, gdyż woda opadowa może zawierać kwaśny odczyn, który będzie sprzyjał rozwojowi korozji. Jeśli brakuje Ci pieniędzy na nowoczesne rozwiązania technologiczne w domu, pomyśl nad sposobem finansowania, jakim jest pożyczka pozabankowa.

Plastikowy zbiornik na deszczówkę

Na początku warto zaznaczyć, że żywotność takie pojemnika to nawet 400 lat. Wykonane pojemniki z tworzywa polietylenowego są bardzo szczelne, a wszystko za sprawą wykonania metodą formatowania rotacyjnego. Pozwala to na otrzymanie zbiornika bez łączeń czy spawów. Ponadto plastikowe zbiorniki na deszczówkę są zaprojektowane tak, by wytrzymały ciężkie warunki glebowe. Dodatkowo cała konstrukcja jest bardzo lekka.

Decydując się na taki pojemnik możemy spać spokojnie, bowiem nie zanieczyszczamy środowiska, a także sama konstrukcja pojemnika nie będzie z czasem przeciekać, jak to może mieć miejsce w przypadku zbiornika betonowego. Plastikowe, podziemne pojemniki można wykorzystać nie tylko do zbierania deszczówki, ale też gromadzenia nawozu, przetrzymywania chemikaliów lub innych cieczy spożywczych.

Betonowy zbiornik na deszczówkę

Na rynku dostępne są również betonowe zbiorniki na deszczówkę, które w odróżnieniu do plastikowych pojemników, są o wiele cięższe, a także charakteryzują się większymi gabarytami. Ponadto nie trzeba być filozofem, by domyślić się, że po jakimś czasie, gromadzona w pojemniku woda dotrze do prętów, znajdujących się w betonowej ściance pojemnika. Nawet najtrwalszy beton z czasem zacznie się kruszyć, a znajdująca się w pojemniku woda może wejść w reakcję z metalem. W ten sposób ciecz zacznie wydobywać się ze zbiornika do gruntu. Planujesz prace modernizacyjne w przydomowym ogrodzie? Pożyczka pozabankowa pozwoli Ci na więcej możliwości.

Redakcja Fachowcy360

Redakcja Fachowcy 360 to zespół wybitnych ekspertów z różnych dziedzin, z pasją do dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasza redakcja składa się z profesjonalistów o wieloletnim doświadczeniu w obszarach zdrowia, projektowania wnętrz, motoryzacji, biznesu, rozrywki i technologii.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

grób
przeciwpożarowe wyłączniki prądu
Zgon w domu

Jesteś zainteresowany reklamą?

Zgon w domu