Strona główna
Dom
Tutaj jesteś

Zgon w domu – co robić, jakie są procedury?

7 października 2022 Zgon w domu


Gdy stajemy się świadkami śmierci kogoś bliskiego w domu, czujemy szok i niedowierzanie co się właściwie stało. Jesteśmy bez jakiejkolwiek mocy by cofnąć czas. Pewne jest jedno, śmierć przychodzi zawsze niezapowiedziana. Więc co zrobić, gdy przychodzi do tych okoliczności? Jakie są procedury? Kto wystawia akt zgonu? Kto jest uprawniony do odbioru aktu zgonu? Wszystkiego dowiesz się w poniższym artykule.

Zgon w domu – procedury

Pierwsze, co trzeba zrobić to zadzwonić po lekarza, aby ten stwierdził zgon. Gdy koniec żywota nastąpił podczas godzin pracy ośrodka zdrowia, którego zmarły był pacjentem, należy powiadomić lekarza rodzinnego. Następnym krokiem – tuż po uzyskaniu karty zgonu od lekarza, jest zadzwonienie do zakładu pogrzebowego. Jego zadaniem jest wzięcie ciała zmarłego do najbliższej chłodni. Po przewiezieniu ciała, należy udać się do Urzędu Stanu Cywilnego – powinno się to zrobić w ciągu 3 dni po otrzymaniu karty zgonu od lekarza, który go wystawił. Akt zgonu jest konieczny, aby rozpocząć wszelkie procedury związane z organizacją uroczystości pogrzebowych. Więcej informacji ten temat lub podobne treści, możesz znaleźć na stronie: pogrzebymokotow.pl. Znajdziesz tutaj wszystko, co związane jest z uroczystością pogrzebową w Warszawie.

Kto wystawia akt zgonu?

Dokument zwany “Akt Zgonu” wystawiony jest przez Urząd Stanu Cywilnego (USC). Aby go otrzymać, należy udać się do USC w ciągu 3 dni od wystawienia karty zgonu. Jednakże, gdy osoba zmarła chorowała na chorobę zakaźną, i było to skutkiem śmierci – jedyne 24 godziny od momentu zgonu. Zgon może zgłosić:

  • współmałżonek zmarłej osoby,
  • inne osoby należące do rodziny (np. dzieci, wnuki, rodzice, dziadkowie itp.),
  • osoba wyznaczona jako pełnomocnik.

Aby otrzymać akt zgonu, powinieneś/powinnaś wziąć ze sobą takie dokumenty jak:

  • kartę zgonu – jest ona niezbędna do realizacji procesu otrzymania aktu zgonu. Taki dokument otrzymasz od lekarza, który stwierdził zgon.
  • dowód osobisty zmarłego,
  • swój dokument tożsamości

Gdy zgon zostanie zgłoszony w USC, osoba zmarła automatycznie zostanie wymeldowana z aktualnego, stałego miejsca pobytu. Dowód osobisty zmarłego zostanie unieważniony.

Kto jest uprawniony do odbioru aktu zgonu?

Z 45. ustawy o Prawie o aktach stanu cywilnego, dowiadujemy się że osoba, która może odebrać akt zgonu jest:

  • każda, której akt dotyczy
  • współmałżonek
  • zstępni, wstępni, rodzeństwo
  • przedstawiciel ustawowy (np. rodzic lub opiekun)

Redakcja Fachowcy360

Redakcja Fachowcy 360 to zespół wybitnych ekspertów z różnych dziedzin, z pasją do dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasza redakcja składa się z profesjonalistów o wieloletnim doświadczeniu w obszarach zdrowia, projektowania wnętrz, motoryzacji, biznesu, rozrywki i technologii.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

grób
przeciwpożarowe wyłączniki prądu
Zgon w domu

Jesteś zainteresowany reklamą?

Zgon w domu