Fachowcy360.pl

Wszyscy fachowcy w jednym miejscu

gniazdko
Dom

Co to jest dioda prostownicza i do czego można ją wykorzystać?

W projektach DIY związanych z tworzeniem urządzeń elektronicznych kluczowe znaczenie ma jakość używanych komponentów. Jednym z istotnych elementów w wielu projektach są diody prostownicze. Te niepozorne na pierwszy rzut oka elementy, pełnią bardzo odpowiedzialną funkcję. Dioda prostownicza zaliczana jest do podzespołów elektronicznych o dużym znaczeniu. Nieco więcej na temat diod prostowniczych, ich rodzajach czy zastosowaniu można dowiedzieć się z poniższego tekstu. Miłośników projektów DIY ucieszy też z pewnością informacja dotycząca tego, gdzie można tanio nabyć diody prostownicze.

Dioda prostownicza – podstawowe informacje

Podstawowym zadaniem stojącym przed diodą prostowniczą jest prostowanie prądu przemiennego. Osoby interesujące się elektroniką albo posiadające wykształcenie kierunkowe doskonale wiedzą, o co chodzi. Jednak, jeżeli ktoś zupełnie nie jest zorientowany w temacie, to gwoli wyjaśnienia – dioda prostownicza odpowiedzialna jest za to, aby prąd znajdujący się w gniazdku elektrycznym (jest to prąd przemienny) przyjął formę akceptowalną przez urządzenia, które wymagają zasilania energią elektryczną. Przed erą diod prostowniczych funkcję tę pełniły transformatory – były one jednak ciężkie i nieporęczne – trudno sobie wyobrazić, aby przy pomocy tak wielkiej ładowarki wyposażonej w transformator ładować niewielkich rozmiarów telefon komórkowy. Postęp technologiczny pozwolił na zastąpienie transformatorów diodami prostowniczymi. Wykonane mogą być one albo z krzemu, albo z germanu. Diody cechują się małym oporem.

Jakie zastosowania ma dioda prostownicza?

Dioda prostownicza pozwala na przepływ prądu w jedną stronę. W dzisiejszych czasach trudno jest wyobrazić sobie urządzenia elektroniczne, w których nie występuje dioda prostownicza. Są one nieodłącznym elementem urządzeń zasilających. Każdy, kto chce samodzielnie skonstruować takie urządzenie, może zakupić diodę prostowniczą w sklepie internetowym. Pod tym adresem https://abc-rc.pl/product-pol-6854-Dioda-prostownicza-1A-1000V-1N4007-DO-41-10-szt.html można nabyć zestaw składający się z dziesięciu diod prostowniczych. Wybierając diody prostownicze, trzeba sprawdzić ich napięcie wsteczne oraz zakres temperatury pracy. W specyfikacji produktu dostępne są wszystkie szczegółowe informacje. Warto pamiętać, że w niektórych urządzeniach, zwłaszcza tych, w których wykorzystywana jest duża moc, diody mogą nagrzewać się do bardzo wysokich temperatur. Trzeba wówczas zadbać o zamontowanie odpowiedniego systemu chłodzenia.