Fachowcy360.pl

Wszyscy fachowcy w jednym miejscu

Biznes i finanse

PIT-36 – kogo obowiązuje i jakie ulgi można odliczyć?

Rozliczenie PIT-36 dotyczy osób, które prowadzą swoją działalność. Podobnie jak inne formularze, uprawnia on do odliczeń ulg oraz kosztów uzyskania przychodów. Dzięki PIT 36 Online możemy sprawnie rozliczyć formularz i wysłać go elektronicznie do urzędu. Z jakich ulg możemy skorzystać oraz jak wypełnić druk przez internet?

1. Kogo obowiązuje PIT-36?
2. Jakie ulgi można odliczyć?
3. Jak wypełnić PIT 36 przez internet?

Kogo obowiązuje PIT-36?

Podatnicy, którzy prowadzą swoje działalności i korzystają ze skali podatkowej, są zobowiązani do wypełnienia PIT-36 w 2020 roku. Oczywiście istnieje szereg wyjątków i przepisów, które decydują o tym, czy jesteśmy uprawnieni do złożenia takiej formy zeznania.

Kto zatem wypełni PIT 36 za 2019 rok? Przede wszystkim te osoby, które musiały samodzielnie obliczać podatek dochodowy. Nie jest to jednak wszystko. Formularz PIT 36 wypełnią także osoby, doliczające przychód swoich dzieci, straty z wcześniejszych lat, jak też wtedy, gdy odliczamy podatek minimalny.

Natomiast formularz PIT-36 nie obowiązuje osób, które rozliczają swoją działalność poprzez ryczałt ewidencjonowany, jak też wykorzystują podatek liniowy. W tym przypadku obowiązują inne druki jak na przykład PIT 28.

Jakie ulgi można odliczyć?

W trakcie wypełniania formularza PIT 36 warto skorzystać z ulg, jakie zostały przewidziane. Umożliwią one zapłacenie mniejszego podatku dochodowego. Do najczęściej wykorzystywanych ulg należą:

– ulga na internet – nawet 720 zł w przypadku rozliczania się z małżonkiem

– ulga na dzieci – 1 112, 04 zł na pierwsze i drugie , 2 000, 04 zł na trzecie oraz 2 700 na czwarte i kolejne

– ulga rehabilitacyjna – za opłacenie przewodników, utrzymanie psa przewodnika, używanie samochodu dla osób niepełnosprawnych – nawet 2 280 zł

– ulga na leki – możemy starać się o nadwyżkę ponad 100 zł za każdy miesiąc

Pamiętajmy, że w przypadku PIT-36 możemy odliczyć także koszty uzyskania przychodów. Przysługują nam one ze względu na opłaty związane z dojazdem do miejsca pracy, jak też w przypadku przeniesienia praw autorskich. Koszty uzyskania przychodu w 2020 roku są jeszcze bardziej na korzyść podatnika i warto sprawdzić, jaką kwotę możemy odliczyć.

Jak rozliczyć PIT 36 przez internet?

Druk PIT-36 możemy teraz sprawnie rozliczyć online. Rozliczenie formularza przez internet jest znacznie prostsze oraz zajmuje mniej czasu, aniżeli składanie dokumentu w urzędzie.

Jak wypełnić PIT 36 przez internet? Wystarczy, że zbierzemy dokumenty z 2019 roku, a także kwotę przychodu, jaką uzyskaliśmy przy poprzednim rozliczeniu. Następnie wystarczy wypełnić deklarację w programie do rozliczeń online i dodać wszystkie odliczenia, jakie nam przysługują, a także koszt uzyskania przychodu. Program do rozliczenia PIT wyliczy samodzielnie nasz podatek i prześle zeznanie do właściwego urzędy, a my jako potwierdzenie otrzymamy UPO, czyli urzędowe poświadczenie odbioru.