Fachowcy360.pl

Wszyscy fachowcy w jednym miejscu

woal kreszowany
Dom i wnętrze

Firany z woalu – nadaj swemu wnętrzu wyjątkowego charakteru

Firanki wykonane z woalu to najchętniej wybierane ozdoby okienne spośród dostępnych na rynku. Wśród nich wyróżnia się firany wykonane z woalu gładkiego i woalu kreszowanego. Dostępne są jako gotowe do powieszenia lub do zamówienia na wymiar. Oba materiały są cienkie, delikatne i zwiewne. Mogą być wykorzystane w wielu aranżacjach wnętrz. Prezentują się elegancko, a poza tym – mają też inne zalety.

Woal kreszowany a woal gładki. Czym się różnią?

Woal gładki jest bardzo szykowną tkaniną i, trzeba przyznać, ma bardziej uniwersalne zastosowanie. Jest jednak znacznie bardziej kłopotliwy w pielęgnacji niż woal kreszowany. W przeciwieństwie do tej drugiej tkaniny, wymaga bowiem prasowania, które może przyprawić o ból głowy. Dlaczego? Ponieważ bardzo łatwo ulega gnieceniu. Każdemu, kto nie przepada za mozolnym doprowadzaniem firany do porządku za pomocą żelazka, spodoba się wariant kreszowany. Jego faktura z założenia jest gnieciona – to nadaje mu oryginalnego wyglądu. Powstały efekt może być równie efektowny i szykowny, co w przypadku woalu gładkiego.

Wersja marszczona przepuszcza też mniej światła niż gładka, co może być zaletą dla osób chcących ograniczyć przepuszczalność promieni słonecznych do środka i poprawić poczucie intymności.

Wykorzystanie woalu kreszowanego w aranżacjach

Firankę kreszowaną wystarczy po praniu pozostawić do wyschnięcia – można ją założyć bezpośrednio na karniszu. Jej wygląd będzie od razu cieszył oczy domowników. Ten atrakcyjny materiał można wykorzystać w praktycznie każdym pokoju – sypialni, salonie, gabinecie lub pokoiku dziecięcym. Nadaje się również do udekorowania kuchni lub łazienki. Tego rodzaju woal może być również użyty do dekoracji sali podczas różnych uroczystości – wesel, komunii i rocznic ślubu.

Domowe kompozycje okienne mogą być jednolite i proste – wykonane z woalu w kolorze białym lub ecru. Można też łączyć je z ozdobami i dowolnie upinać. Często spotyka się gotowe kompozycje z dwóch, trzech czy nawet pięciu kawałków materiału. Oryginalny efekt może przynieść wykorzystanie dwóch kolorów woalu jednocześnie. Innym z ciekawych rozwiązań jest połączenie dwóch rodzajów woalu – gładkiego i kreszowanego. Wówczas woal kreszowany może służyć jako materiał na zasłonę, a woal gładki – jako firanka.  Na rynku dostępne są również gotowe firany z nadrukami – głównie z przeznaczeniem do pokojów dziecięcych.

W celu perfekcyjnego układania się tkaniny przy oknie, niektóre produkty wykończone są na dole obciążnikiem ołowianym. Inne urozmaicenia to dołożenie dekoracyjnej gipiury lub proste, standardowe obszycie materiału.