Strona główna
Dom
Tutaj jesteś

Firany z woalu – nadaj swemu wnętrzu wyjątkowego charakteru

27 stycznia 2021 woal kreszowany

Firanki wykonane z woalu to najchętniej wybierane ozdoby okienne spośród dostępnych na rynku. Wśród nich wyróżnia się firany wykonane z woalu gładkiego i woalu kreszowanego. Dostępne są jako gotowe do powieszenia lub do zamówienia na wymiar. Oba materiały są cienkie, delikatne i zwiewne. Mogą być wykorzystane w wielu aranżacjach wnętrz. Prezentują się elegancko, a poza tym – mają też inne zalety.

Woal kreszowany a woal gładki. Czym się różnią?

Woal gładki jest bardzo szykowną tkaniną i, trzeba przyznać, ma bardziej uniwersalne zastosowanie. Jest jednak znacznie bardziej kłopotliwy w pielęgnacji niż woal kreszowany. W przeciwieństwie do tej drugiej tkaniny, wymaga bowiem prasowania, które może przyprawić o ból głowy. Dlaczego? Ponieważ bardzo łatwo ulega gnieceniu. Każdemu, kto nie przepada za mozolnym doprowadzaniem firany do porządku za pomocą żelazka, spodoba się wariant kreszowany. Jego faktura z założenia jest gnieciona – to nadaje mu oryginalnego wyglądu. Powstały efekt może być równie efektowny i szykowny, co w przypadku woalu gładkiego.

Wersja marszczona przepuszcza też mniej światła niż gładka, co może być zaletą dla osób chcących ograniczyć przepuszczalność promieni słonecznych do środka i poprawić poczucie intymności.

Wykorzystanie woalu kreszowanego w aranżacjach

Firankę kreszowaną wystarczy po praniu pozostawić do wyschnięcia – można ją założyć bezpośrednio na karniszu. Jej wygląd będzie od razu cieszył oczy domowników. Ten atrakcyjny materiał można wykorzystać w praktycznie każdym pokoju – sypialni, salonie, gabinecie lub pokoiku dziecięcym. Nadaje się również do udekorowania kuchni lub łazienki. Tego rodzaju woal może być również użyty do dekoracji sali podczas różnych uroczystości – wesel, komunii i rocznic ślubu.

Domowe kompozycje okienne mogą być jednolite i proste – wykonane z woalu w kolorze białym lub ecru. Można też łączyć je z ozdobami i dowolnie upinać. Często spotyka się gotowe kompozycje z dwóch, trzech czy nawet pięciu kawałków materiału. Oryginalny efekt może przynieść wykorzystanie dwóch kolorów woalu jednocześnie. Innym z ciekawych rozwiązań jest połączenie dwóch rodzajów woalu – gładkiego i kreszowanego. Wówczas woal kreszowany może służyć jako materiał na zasłonę, a woal gładki – jako firanka.  Na rynku dostępne są również gotowe firany z nadrukami – głównie z przeznaczeniem do pokojów dziecięcych.

W celu perfekcyjnego układania się tkaniny przy oknie, niektóre produkty wykończone są na dole obciążnikiem ołowianym. Inne urozmaicenia to dołożenie dekoracyjnej gipiury lub proste, standardowe obszycie materiału.

Redakcja Fachowcy360

Redakcja Fachowcy 360 to zespół wybitnych ekspertów z różnych dziedzin, z pasją do dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasza redakcja składa się z profesjonalistów o wieloletnim doświadczeniu w obszarach zdrowia, projektowania wnętrz, motoryzacji, biznesu, rozrywki i technologii.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

grób
przeciwpożarowe wyłączniki prądu
Zgon w domu

Jesteś zainteresowany reklamą?

Zgon w domu