Obecny obraz gospodarki cieplnej wymaga szukania nowych rozwiązań, które pozwalają na ograniczenie emisji zanieczyszczeń, przy jednoczesnym zachowaniu efektywności. Idealny opał musi długo się palić i generować jak najwięcej ciepła, wydzielając możliwie niewiele zanieczyszczeń. Różne rodzaje opału wymagają często specjalnie dostosowanego pieca. Umożliwia to całkowite spalanie, zachowując jednocześnie efektywność. Jednym z najpopularniejszych produktów spełniających te wymogi, jest ekogroszek.
Czym jest ekogroszek?
Ekogroszek jest paliwem stałym, powstałym wskutek obróbki węgla brunatnego lub kamiennego. Przeznaczony jest do spalania w automatycznie zasilanych palnikach retorowych. Niegdyś traktowany jako odpad – obecnie stał się jednym z najpopularniejszych opałów na rynku w Polsce. Ekogroszek cechuje niska zawartość wody, siarki oraz substancji niepalnych – dzięki temu w procesie spalania powstaje o wiele mniej zanieczyszczeń (tlenków węgla i siarki oraz pyłów), niż w przypadku opałów tradycyjnych. Ilość popiołu powstałego wskutek spalania również jest dużo mniejsza.
Jakie korzyści otrzymam decydując się na ekogroszek?
Jeśli zdecyduję się na budowę pieca retorowego w domu, ekogroszek zagwarantuje mi najlepszy możliwy stosunek jakości do ceny. Ponieważ pali się długo, nie muszę co chwila dokładać opału – ponadto, dzięki temu, że rozmiary ziaren są niewielkie, może się tym zamiast mnie zająć automatyczny dozownik. Ekogroszek jest także kaloryczny, dzięki czemu mogę mieć pewność, że ten ekologiczny opał dostarczy wystarczającą ilość ciepła do mojego domu.
Będąc człowiekiem, dla którego ekologia i stan środowiska ma znaczenie, mogę palić ekogroszkiem z czystym sumieniem, ponieważ podczas spalania nie emituje on tak wielu zanieczyszczeń jak standardowe paliwa. Ilość popiołu także jest o wiele mniejsza, dlatego wystarczy, że będę dwa razy w tygodniu go usuwał, a piec będzie działał w pełni sprawnie – w przypadku tradycyjnych pieców musiałbym to robić po każdym paleniu, a czasem też w trakcie.
Kolejną zaletą ekogroszku jest to, że mogę ustawić parametry pieca, a przez to zoptymalizować spalanie w zależności od swoich potrzeb. Wszystkie te czynniki sprawiają, że ostatecznie przejście na ekogroszek pozwoli mi zaoszczędzić nawet połowę pieniędzy, które dotychczas wydawałem na opał.
Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie ekogroszku?
Początkowo, oferty proponujące dużą ilość ekogroszku w zaskakująco niskiej cenie były dla mnie niezwykle kuszące. Szybko się jednak zreflektowałem, że przy paleniu tym ekogroszkiem zaczęło zostawać więcej popiołu i musiałem częściej dokładać – czasem nawet nie spalał się w całości. Po konsultacji ze specjalistą, dowiedziałem się, że był to niskiej jakości opał – najprawdopodobniej wyprodukowany z niskogatunkowego materiału węglowego z dodatkiem lepiszcza. W ten sposób nauczyłem się, że przy używaniu ekogroszku niezwykle ważna jest jakość. Nauczyło mnie to, że nie warto oszczędzać przy wyborze produktu – mniejsze wydatki udało mi się uzyskać już kiedy zacząłem palić ekogroszkiem.